16 lipca 2024Katarzyna Surma-Winiarska
Jak wyliczyć rekompensatę za koszty odzyskiwania należności?
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu opóźnieniom w transakcjach handlowych, wierzycielowi przysługuje od dłużnika rekompensata za koszty odzyskiwania należności. W zależności od kwoty świadczenia, różna jest też wysokość wspomnianej rekompensaty, która może wynosić 40 euro, 70 euro bądź nawet 100 euro. Przepisy te stosuje się o transakcji handlowych, których stronami są m.in. przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 – Prawo przedsiębiorców.
Art. 10 ust. 1: Wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek, o których mowa w art. 7 ust. 1 lub art. 8 ust. 1, przysługuje od dłużnika, bez wezwania, rekompensata za koszty odzyskiwania należności, stanowiąca równowartość kwoty:
- 1) 40 euro - gdy wartość świadczenia pieniężnego nie przekracza 5000 złotych;
- 2) 70 euro - gdy wartość świadczenia pieniężnego jest wyższa niż 5000 złotych, ale niższa niż 50 000 złotych;
- 3) 100 euro - gdy wartość świadczenia pieniężnego jest równa lub wyższa od 50 000 złotych.
Co istotne, kwotę tę można doliczyć do każdej faktury niezapłaconej przez dłużnika, nawet jeżeli między przedsiębiorcami została zawarta jedna umowa. Stanowisko takie zostało potwierdzone w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 4 maja 2023 r., sygn. C-78/22. Trybunał stwierdził, że "art. 6 ust. 1 dyrektywy 2011/7 w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych w związku z art. 3 tej dyrektywy należy interpretować w ten sposób, że w przypadku gdy w jednej i tej samej umowie przewidziano płatności mające charakter okresowy, przy czym zapłata każdej z tych płatności powinna nastąpić w określonym terminie, minimalna stała kwota 40 EUR, określona w art. 6 ust. 1 tej dyrektywy, stanowiąca przysługującą wierzycielowi rekompensatę z tytułu kosztów odzyskiwania należności jest należna za każde opóźnienie w płatności."
Co szczególnie istotne, zgodnie z art. 10 ust. 1a ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, ustawowe kwoty wyrażone w euro należy przeliczyć na złote polskie na podstawie średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne. Oznacza to, że gdy świadczenie pieniężne stało się wymagalne w lipcu 2024 roku, to kursem euro, który należy brać pod uwagę dokonując przeliczenia będzie średni kurs euro z dnia 28 czerwca 2024 r., który zgodnie z tabelą opublikowaną na stronie Narodowego Banku Polskiego wynosił w tym dniu 4,3130 zł. W żmudnych i czasochłonnych przeliczeniach kwoty wyrażonej w euro na złotówki, szczególnie w przypadku konieczności obliczenia kwoty rekompensaty do kilku lub kilkunastu faktur, pomocny będzie stworzony przez nas kalkulator rekompensaty 40 euro, który oblicza wartość rekompensaty na podstawie danych z API NBP. W celu dokonania obliczeń, należy zaznaczyć interesującą nas kwotę euro, odpowiednio 40, 70 lub 100 oraz podać rok i miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne. Na podstawie powyższych danych kalkulator automatycznie obliczy ostateczną kwotę w złotówkach, wskaże ostatni dzień roboczy miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne oraz średni kurs euro w tym dniu. Nasz kalkulator rekompensaty 40 euro z pewnością będzie dużym ułatwieniem w codziennej pracy profesjonalnych pełnomocników, jakimi są radcowie prawni oraz adwokaci, jak i również będzie przydatnym narzędziem dla wierzycieli samodzielnie wzywających swoich dłużników do zapłaty.